10 نكته درباره رانندگی سالمندان

اگر شما سالمند گرامی وسیله نقلیه شخصی دارید، باید بدانید که تغییراتی که بر اثر افزایش سن به وجود می‌آیند، مانند کندشدن عکس‌العمل‌ها، ضعف تمرکز و جهت‌یابی، کاهش قدرت بینایی و شنوایی، مهارت رانندگی را کم می‌کنند.
بنابراین برای پیشگیری از حادثه و حفظ ایمنی، نکات زیر را رعایت کنید. دانستن این نکات ضروری، به ویژه در تابستان که فصل تعطیلات و سفر رفتن است، الزامی است:
1- تا جایی که امکان دارد کمتر از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید.
2- اگر رانندگی می‌کنید، حتما برای معاینه چشم و گوش و تجدید گواهینامه رانندگی‌تان اقدام کنید. چنان چه به شما توصیه شده است که با عینک یا سمعک رانندگی کنید، حتما این کار را انجام دهید.
3- استفاده از کمربند ایمنی را فراموش نکنید.
4 در صورت داشتن لرزش دست از رانندگی خودداری کنید.
5- اگر احساس خستگی یا خواب‌آلودگی می‌کنید، بهتر است رانندگی نکنید. ضمنا چنان چه داروهای خواب‌آور مصرف می‌کنید از رانندگی اجتناب کنید.
6- بهتر است شب‌ها رانندگی نکنید. نور تند در شب، مانع دید کافی می‌شود. تلاش کنید با برنامه‌ریزی مناسب، کارهای ضروری را در طول روز انجام دهید تا نیازی به رانندگی در شب نداشته باشید.
7- در ساعات شلوغ و پرازدحام رانندگی نکنید. می‌توانید زمان رفت و آمد خود را در ساعات کم‌تردد روز تنظیم کنید و می‌توانید با خودتان قرار بگذارید سیگار کشیدن را برای خود و دیگران داخل خودرو ممنوع کنید. این قانون ممنوعیت می‌تواند برای سلامتی شما و خانواده‌تان حیاتی باشد.

8- هرگز حین رانندگی از تلفن همراه استفاده نکنید. هرگز با سرعت نامناسب یا بیش از حد رانندگی نکنید و از رانندگی در مسافت‌های طولانی بپرهیزید.
9- در صورت داشتن بیماری قلبی، ریوی، عصبی، اسکلتی عضلانی و دیگر بیماری‌ها به خصوص در صورت مصرف داروهای خاص حتما با پزشک خود جهت رانندگی مشورت کنید.
10- هرچند وقت یک بار وسیله نقلیه خود را از نظر ترمز، فرمان و… توسط تعمیرکار چک کنید. بهتر است در صورت نیاز به پنچرگیری با کمک دیگران این کار را انجام دهید یا در جابه‌جا کردن لاستیک و نشستن و بلند شدن حین پنچرگیری به نکات مهمی که در خصوص سلامت ستون فقرات اشاره شده است، اهمیت دهید